Mis on orienteerumine?

Mis on orienteerumine | Kuidas proovida | Orienteerumise ajaluguKompassKontrollpunktTingmärgid | Kaart | Rajad orienteerumisel | Teevalik | Legend

Mis te arvate, kas on olemas selline spordiala, millega võib tegeleda igas vanuses, igal aastaajal ning sellise koormusega nagu ise soovite. Jah tõesti selline spordiala on olemas. See on sportlik orienteerumine maastikul, üks populaarsemaid spordiliike.

Asja mõte seisneb selles, et kompassi ja kaardiga tuleb leida maastikul üles mingi arv kontrollpunkte ja võimalikult kiiresti jõuda finisisse. Rada on kaardi peal märgitud ringikeste abil, mis on ühendatud sirgjoontega. Iga ringikese sees asubki kontrollpunkt. Punktid peab läbima antud järjekorras.

Orienteerumine – see on aktiivse puhkuse suurepärane vorm, üks kõige meeldivamaid, huvitavamaid ja värskendavamaid füüsilisi tegevusi. Sellega võivad tegeleda inimesed igas vanuses ning erineva füüsilise ettevalmistusega. See spordiala ei pane üksnes lihased liikuma, vaid ka aju tööle. Tänu sellele tekib tõeline rõõm, mis paneb unustama igapäevased mured.

Orienteerumine nõuab mõningaid teadmisi topograafias, oskust lugeda spordikaarti ja maastikku ning neid teadmisi omavahel siduda. On vaja osata valida ratsionaalne teekond, mis nõuab sportlaselt kiiret ja täpset olukorra analüüsi suure füüsilise pinge all. Orienteerujal kujunevad sellised vajalikud omadused nagu tähelepanelikkus, vastupidamine, tahtejõud ja oskus orienteeruda halbades tingimustes. Sportlik orienteerumine maastikul – see on intellektuaalne spordiala, mis vajab optimaalse tee valikut punkti leidmiseks ja selle võtmiseks.

Loodame, et eespool mainitu aratas teis huvi ning teil tekkis suur soov ka ise proovida orienteerumist. Ärge kahelge, vaid jätke oma nimi orienteerumise ajalukku, millega saate kaasa palju unustamatuid kogemusi.


Selle lehekülje valmistamisel on kasutatud materjale raamatutest:
V.G.Akimov ja A.A.Kudrjasov “Sportlik orienteerumine”
V.Nurmimaa “Sportlik orienteerumine”