SRD Sprint Weekend - 4-5.start 12.03.2017

12.03.17 (Maria Novokovits)
M18  M21  M35  M45  M55 
N18  N21  N40  N55 

M18
2760m 20KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus      
   1. Kaarel Vesilind           SRD             EST 00:13.17   
   2. Rainer Kravets            Prorunner       EST 00:13.56   
   3. Sander Pritsik            Rakv            EST 00:14.09   
   4. Vjat?eslav Safonov        SRD             EST 00:20.20   
   5. Dmitri Butkovski          SRD             EST 00:21.52   
   6. Markus Harald Pais        West            EST 00:23.21   
   7. Vladislav Moissejev       SRD             EST 00:26.43   
   8. Sergei Andrushko          SRD             EST 00:39.18   
   9. Jan Tsizik                SRD             EST 00:41.35   
      Karel-Sander Kljuzin      Peko            EST Puuduv KP  
      Nikita Ostretsov          SRD             EST Ei start   
      Kaarel Tampuu             SRD             EST Ei start   
M21
3230m 22KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus      
   1. Sander Vaher              EKJ SK          EST 00:13.30   
   2. Reigo Teervalt            Peko            EST 00:14.39   
   3. Timmo Tammemäe            SK100           EST 00:14.44   
   4. Oliver Kütt               Ilves           EST 00:15.45   
   4. Marek Karm                SK100           EST 00:15.45   
   6. Jaan Tarmak               SK100           EST 00:15.48   
   7. Markus Rene Pae           SK100           EST 00:15.50   
   8. Andreas Aadli             Tammed          EST 00:16.01   
   9. Kaarel Hendrik Zernant    Ilves           EST 00:17.07   
  10. Sander Nahkor             TAOK            EST 00:17.10   
      Oleg Koshik               SRD             EST Puuduv KP  
      Aleksandr Shved           SRD             EST Ei start   
      Silver Eensaar            Kobras          EST Ei start   
M35
3230m 22KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus      
   1. Mairo Kirss               Koop            EST 00:16.16   
   2. Erik Aibast               Tammed          EST 00:16.17   
   3. Kaupo Järve               LSF PT          EST 00:16.36   
   4. Alar Alajaan                              EST 00:17.45   
   5. Lauri Tarlap              Saku Korvpallik EST 00:18.58   
   6. Tarmo Klaar               Ilves           EST 00:19.13   
   7. Kristjan Maade            LSF PT          EST 00:19.48   
   8. Aleksei Komarov                           EST 00:20.25   
      Danilo Piht               Mercury         EST Ei start   
M45
3220m 21KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus      
   1. Margus Klementsov         Mercury         EST 00:15.54   
   2. Ülo Viru                  Orvand          EST 00:17.10   
   3. Vladimir Savinov          SRD             EST 00:17.28   
   4. Tarmo Tarlap              Porter Racing   EST 00:18.15   
   5. Indrek Viikmaa            West            EST 00:19.55   
M55
2760m 20KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus      
   1. Aivar Meindok             TON             EST 00:16.17   
   2. Aleksander Pritsik        Rakv            EST 00:16.23   
   3. Raul Laas                 JOKA            EST 00:17.15   
   4. Pekka Toppari                             FIN 00:17.42   
   5. Urmas Tammemäe            Orvand          EST 00:18.39   
   6. Matti Betlem                              EST 00:18.45   
   7. Jüri Rokko                SK RT           EST 00:19.03   
   8. Ilmar Kirjanen            TAOK            EST 00:19.58   
   9. Margus Jaanus             Koop            EST 00:20.38   
  10. Peep Koppel               Koop            EST 00:21.01   
  11. Tiit Koppel               Orion           EST 00:26.37   
      Jaanus Reha               Koop            EST Ei start   
      Rein Küttim               Orion           EST Ei start   
N18
2210m 16KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus      
   1. Lorely Kõrvel             Kobras          EST 00:12.54   
   2. Anastasija Pahhomenkova   SRD             EST 00:13.14   
   3. Eliise Kesküla            HOK             EST 00:13.56   
   4. Helena Maripuu            HOK             EST 00:14.31   
   5. Herta Kesküla             HOK             EST 00:16.42   
   6. Elis Karpova              SRD             EST 00:17.59   
   7. Sofia Pahhomenkova        SRD             EST 00:19.04   
   8. Helen Maria Tamm                          EST 00:21.40   
      Triin Helimets            HOK             EST Ei start   
N21
3220m 21KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus      
   1. Kristel Kõivo             Peko            EST 00:18.08   
   2. Piibe Tammemäe            SK100           EST 00:18.34   
   3. Marie Tammemäe            Orvand          EST 00:19.21   
   4. Merilin Anijärv           SRD             EST 00:21.13   
   5. Olga Shved                SRD             EST 00:21.29   
   6. Kristin Viikmaa           West            EST 00:24.01   
   7. Ilona Poljakova           LSF PT          EST 00:29.05   
   8. Regina Helena Lõpp-Elmest West            EST 00:37.43   
      Erika Uotila              Koovee          EST Ei start   
N40
2760m 20KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus      
   1. Ingrid Piht               Mercury         EST 00:17.00   
   2. Maris Roosipuu            TON             EST 00:17.33   
   3. Anne-Ly Viikmaa           West            EST 00:18.17   
   4. Anneli Rämmann            Koop            EST 00:18.19   
   5. Airi Alnek                Võru            EST 00:18.37   
   6. Triina-Britt Preden       TON             EST 00:19.11   
   7. Maari Idnurm                              EST 00:21.09   
   8. Külli Tõnus               HOK             EST 00:21.10   
   9. Meeli Kerem               TON             EST 00:21.44   
  10. Natalia Tsizik            SRD             EST 00:27.54   
  11. Mari Roots                TAOK            EST 00:30.21   
      Riina Kink                Koop            EST Ei start   
      Siiri Vallner                             EST Ei start   
N55
2210m 16KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus      
   1. Maija Kakelä                              FIN 00:15.41   
   2. Mare Niitsoo              TON             EST 00:16.32   
   3. Marika Müür               TON             EST 00:17.25   
   4. Marika Kirsspuu           TAOK            EST 00:17.46   
   5. Ülle Kadak                Lehola          EST 00:18.10   
   6. Anu Pallon                JOKA            EST 00:18.14   
   7. Niina Karnit              SRD             EST 00:18.42   
   8. Ülle Raudsepp             Okas            EST 00:19.21   
   9. Anu Saue                  HOK             EST 00:19.49   
  10. Mare Kitsnik              Saku            EST 00:20.33   
  11. Lembe Lutterus            Tammed          EST 00:22.43   
      Hille Tasa                Tammed          EST Puuduv KP  
      Maimu Tornberg            Koop            EST Ei start   
      Leena Leesment            SRD             EST Ei start   
SRD SK
Race Manager IT: Tak-Soft (Tarmo Klaar) 2006-2015, www.tak-soft.com 12.03.17 14:28:39