Tallinna MV märke 24.01.2010

24.01.10 Pirita (Dmitri Shved)
M12  M14  M16  M18  M21  M40  M55 
N12  N14  N16  N18  N21  N40 

M12
2300m 8KP
Koht  Nimi                           Klubi                Tulemus    Trahv       
   1. Kaarel Vesilind                SRD                  00:15.21   00:00.00  
   2. Märten Henrik Pais             West                 00:18.36   00:02.00  
      Andres Rõõm                    Ilves                Ei start   00:00.00  
      Kristjan Pärn                  Ilves                Ei start   00:00.00  
M14
2300m 8KP
Koht  Nimi                           Klubi                Tulemus    Trahv       
   1. Vadim Shved                    SRD                  00:12.26   00:00.00  
   2. Karl Martin Alnek              Ilves                00:14.24   00:01.00  
   3. Rimmo Rõõm                     Ilves                00:18.07   00:03.00  
      Vootele Jagomägi               Ilves                Ei start   00:00.00  
M16
4600m 17KP
Koht  Nimi                           Klubi                Tulemus    Trahv       
   1. Tõnis Laugesaar                Rakv                 00:20.59   00:01.00  
   2. Deniss Shved                   SRD                  00:26.12   00:00.00  
   3. Raid Vellerind                                      00:28.28   00:00.00  
   4. Heiki Kiisler                                       00:36.28   00:07.00  
      Kristjan-Martin Kirjanen       TAOK                 Ei start   00:00.00  
M18
6900m 24KP
Koht  Nimi                           Klubi                Tulemus    Trahv       
   1. Marcus Niin                                         00:34.18   00:04.00  
   2. Taavi Kalle Kiisler            Harju KEK            00:42.06   00:05.00  
M21
9200m 28KP
Koht  Nimi                           Klubi                Tulemus    Trahv       
   1. Lauri Olli                     LSF PT               00:39.41   00:02.00  
   2. Marek Karm                     Harju KEK            00:40.14   00:01.00  
   3. Sergei Shirokov                SRD                  00:43.51   00:02.00  
   4. Raivo Rõõm                     Ilves                00:44.16   00:05.00  
   5. Viljar Vainola                 Mercury              00:44.54   00:00.00  
   6. Ats Sõnajalg                   Harju KEK            00:46.32   00:03.00  
   7. Martin Sarv                    Orion                01:03.49   00:03.00  
M40
6900m 24KP
Koht  Nimi                           Klubi                Tulemus    Trahv       
   1. Jaan Olvet                     Rakv                 00:28.57   00:01.00  
   2. Kaido Nurja                    Nõmme                00:33.11   00:02.00  
   3. Indrek Saarepera                                    00:36.11   00:04.00  
   4. Meelis Mälberg                 Peko                 00:37.36   00:05.00  
   5. Tauno Piirikivi                Rae                  00:37.44   00:03.00  
   6. Rain Vellerind                                      00:43.25   00:06.00  
   7. Paul Poopuu                    JOKA                 00:44.20   00:03.00  
   8. Raul Laas                      JOKA                 00:47.32   00:07.00  
      Arbo Rae                       Nõmme                Ei start   00:00.00  
M55
4600m 17KP
Koht  Nimi                           Klubi                Tulemus    Trahv       
   1. Tatter Tiit                    TON                  00:25.10   00:02.00  
   2. Harry Veide                    LUS                  00:32.08   00:05.00  
   3. Agu Koppa                                           00:32.20   00:04.00  
   4. Rein Küttim                    Orion                00:35.26   00:04.00  
   5. Mati Karp                      Tempo                00:36.59   00:04.00  
   6. Ants Tamm                                           00:37.26   00:04.00  
   7. Mati Poom                      TON                  00:37.35   00:04.00  
N12
2300m 8KP
Koht  Nimi                           Klubi                Tulemus    Trahv       
   1. Liina Vesilind                 SRD                  00:16.10   00:01.00  
   2. Kirke Timmusk                  SRD                  00:21.47   00:02.00  
N14
2300m 8KP
Koht  Nimi                           Klubi                Tulemus    Trahv       
   1. Alina Kramarenko               SRD                  00:14.13   00:00.00  
N16
2300m 8KP
Koht  Nimi                           Klubi                Tulemus    Trahv       
   1. Jaana Olvet                    Rakv                 00:14.21   00:00.00  
   2. Kerda Timmusk                  SRD                  00:15.16   00:02.00  
N18
4600m 17KP
Koht  Nimi                           Klubi                Tulemus    Trahv       
   1. Evely Kaasiku                  JOKA                 00:22.24   00:01.00  
   2. Marta Olvet                    Rakv                 00:28.15   00:00.00  
N21
6900m 24KP
Koht  Nimi                           Klubi                Tulemus    Trahv       
   1. Hannula-Katrin Pandis          Ilves                00:37.54   00:03.00  
   2. Sigrid Ruul                    JOKA                 00:46.03   00:01.00  
   3. Tiina Kangilaski                                    00:54.43   00:06.00  
      Svetlana Doledutko             SRD                  Ei start   00:00.00  
N40
4600m 17KP
Koht  Nimi                           Klubi                Tulemus    Trahv       
   1. Alnek Airi                     Võru                 00:25.15   00:00.00  
   2. Merike Paapson                 TON                  00:31.45   00:03.00  
   3. Siiri Poopuu                   JOKA                 00:32.17   00:02.00  
   4. Maris Roosipuu                 Orion                00:32.53   00:02.00  
   5. Leena Leesment                 SRD                  00:47.38   00:02.00  
   6. Ülle Raudsepp                  Okas                 00:48.12   00:03.00  
   7. Urvi Sarv                      Orion                00:51.06   00:02.00  
   8. Anu Pallon                     JOKA                 00:51.23   00:01.00  
      Rennel Gea                     Harju KEK            Ei start   00:00.00  
SRD SK
Race Manager IT: Tak-Soft (Tarmo Klaar) 2006-2009, www.tak-soft.com 25.01.10 21:32:19